Parádsasvár és a környékbeli falvak Parád és Parádfürdő története szorosan összekapcsolódik.

Parádsasvár cimereElőször 1549-ben említik írott formában e településeket. Ekkor a Mátra ezen területe Országh Kristóf tulajdona. A következő tulajdonos Ungnád Kristóf egri várkapitány volt, aki 1575-ben vette zálogba a területet. 1603-ban a későbbi erdélyi fejedelem, Rákóczi Zsigmond vásárolta meg, s mintegy 100 esztendőig birtokolta. 1676-ban jutott Parádsasvár egy részéhez II. Rákóczi Ferenc és testvére, Rákóczi Júlia.

18. Rákóczi Ferenc 1710-ben a Som-hegy alatt alapította meg az üveghutát, mely 1770-ig a régi helyén üzemelt. Maga az üveggyártás ezután sem vonult ki a faluból, a 18. század második felétől 2005-ig szinte folyamatosan jelen volt a településen. Az 1740-es években Grassalkovich Antal terjeszkedett a térségben. 1841 után gróf Károlyi György hajdani bérlő szerezte meg a tulajdonjogot.
Parádsasvár 1947-ben alakult önálló községgé, területe ezt megelőzően Bodonyhoz és Parádhoz tartozott. Elnevezése kezdetben a Sasvár kastélyról Mátrasasvár volt, amit a következő évben változtattak a maira.

Károlyi kastély

Az 1881-82-ben épült neoreneszánsz stílusú Károlyi kastély Ybl Miklós tervei alapján készült. Emeletes rizalitja és kétemeletes, német reneszánsz stílusú szárnya szintén az ő műve, persze későbbről, 1885-ből.

A vadászkastélyt a források szerint a Károlyi család keresztelte Sasvár névre. A település mai elnevezése is őrzi ezt. Egyetlen híresség élt itt, Károlyi Mihály. A Károlyi kastély a két világháború között lakatlanná vált, majd 1945 után a pusztulásnak indult kastélyból úttörőtábor lett, elzárva a külvilágtól és a látogatók szemétől.

Ma azonban ismét régi fényében pompázik a Károlyi kastély, immár Kastélyhotel Sasvár néven, ötcsillagos szállodaként, minden igényt kielégítő wellness szolgáltatásokkal: élménymedencével, szaunával, bowling és fallabda pályával. Két évi felújítás után 1998 őszén nyitotta meg kapuit.

Cím: Parádsasvár, Kossuth u. 1.

 

Parádi (Mátrai) Ősjuharfa

A Gyöngyös-Parád közötti 24es főút mellett, a Köszörűspatak és a Tarna torkolatánál

található. A világon egyedülálló fafajtára Papp József bukkant 1952-ben, leírása alapján 1954-ben védetté nyilvánították. Ez a példány a miocén korban elterjedt ősjuharokkal mutat rokonságot, Nem szaporítható.

Ősjuharfa tanösvény címe – google maps link

 

Parádsasvári üvegmanufaktúra, üveghuta

Az elmúlt néhány évben a Mátra északi oldalának egyik leglátogatottabb turisztikai célpontjává vált a parádsasvári üvegmanufaktúra. A műhely őrzi a településen több, mint háromszáz esztendős múltra visszatekintő üveggyártás hagyományait, ugyanakkor éppen kis méretei és a barátságos, családias hangulat miatt nyújt közvetlen élményt a vendégeknek, akik az országban egyedülálló módon ki is próbálhatják az üvegfúvást, s akár saját poharat is fújhatnak maguknak.

A manufaktúra üvegfúvó mesterei a 2005-ben végleg bezárt nagy parádsasvári üveggyárban szereztek 25-30 éves gyakorlatot, s szervezett szakképzés hiányában ez a tudás, az üveges mesterség most már apáról fiúra – és részben persze a látogatókra – száll. A huta – ez a német eredetű szó egyébként olvasztókemencét jelent – minden nap 9-15 óráig tart nyitva, s egész óránként indulnak a végig interaktív, „beszélgetős”, idegenvezetéssel kísért, a humort sem nélkülöző üvegfúvó bemutatók. Az előzetes bejelentkezés akár e-mailben, akár telefonon erősen ajánlott, hiszen kicsi a hely, egyidejűleg körülbelül 25 vendéget képes befogadni.

Emellett persze valódi üveggyárként is funkcionál a manufaktúra, elsősorban egyedi, kis szériás megrendeléseknek tesz eleget. Ide értendő például az antik jellegű, akár fémkeretbe fújt lámpabúrák, poharak pótlása, lámpatestek készítése világítástechnikai cégekkel együttműködve szállodáknak, színházaknak, illetve „névre szóló”, gravírozott vagy homok fúvott kelyhek, serlegek gyártása. Két konkrét példa az elmúlt hónapokból: a parádsasvári üveghutában készültek a nemrég forgatott új Robin Hood-film régies hatású üveg kellékei, palackjai, poharai, s ugyancsak Sasvárról származnak a Petőfi Zenei Díjak kristályüveg szobortalapzatai.

E-mail: uvegmanufakturakft@gmail.com

Tel.: 06 70 621 4813

Parádsasvári üveghuta címe – google maps link

 

 

Parádsasvár elérhetőségei

Parádsasvár a wikipedián